Cez nádrž Orlík sa klenie nový český rekordman, oblúk mosta je priechodný

Stavba železničného mosta cez nádrž Orlík neďaleko Piesku má za sebou dôležitý míľnik. Tento týždeň stavbári dokončili takzvanú letmú betonáž ojedinelého diela a vytvorili najväčší železobetónový oblúk v Česku. S rozpätím 156 metrov o šesť metrov prekonáva neďaleký Podolský most, teda doterajšieho oblúkového šampióna.

Rozostavaný most na trati z Tábora do Písku má aj ďalšiu zaujímavosť. Oblúk je totiž dutý a dokonca aj priechodný, čo v budúcnosti ocenia najmä správca stavby pri revíznych prehliadkach.

„Tak zložitú letmú betonáž som ešte nerobil, a to som sa osobne podieľal aj na moste cez Opárenské údolie. Na Orlíku sa oblúk klenie pri päte pod uhlom takmer 45 stupňov, profil k vrcholu mierne ubieha, a ešte k tomu ním vedie komora s výškou 1,5 metra a šírkou 3,8 metra. Pracovne jej hovoríme duša,“ upozornil stavbyvedúci Roman Šimáček zo spoločnosti TBR Metrostav.

Mostari postupovali po zhruba šesťmetrových záberoch súbežne z oboch brehov Vltavy. Pomáhali k tomu dva na mieru vyrobené päťdesiattonové betonárske vozíky.

„Oblúk sme museli veľmi dôkladne armovať, spotrebovali sme vyše 500 ton oceľovej výstuže. Najťažšie bolo dodržať tvar aj centimetrovú presnosť konštrukcie a vyrovnať sa s výkyvmi teplôt as tým súvisiacou rozťažnosťou materiálov,“ popísal ďalej Šimáček.

Viac o tomto zaujímavom projekte sa dočítate na stránkach iDnes.cz.